Tipy ako a čím kŕmiť krevetky

predchádzajúcom článku sme si rozobrali jednotlivé formy a druhy krmív, dnes sa pozrieme na tipy a spôsoby ako krevetkám dopriať optimálnu a rozmanitú stravu, ktorá im zabezpečí všetky živiny a zníži mortalitu.

Na začiatok si vysvetlíme základné pojmy a zásady kŕmenia krevetiek, a to: 

  • Ako často kŕmiť krevety,
  • aké základné zásady dodržiavať a
  • na čo si dávať pozor.

 

Ako často kŕmiť krevety

Existuje množstvo názorov na to, ako často kŕmiť krevety. Osobne ich kŕmim každý večer, pričom začínam 1 hodinu pred zhasnutím svetla. V deň čistenia akvária ráno pred čistením nekŕmim, ale večer pridám krmivo s obsahom glukagénu, napríklad GlasGarten ShrimpFit 35g. Radšej kŕmim menej, ale častejšie. Na peletkové a tyčinkové krmivá používam misku, aby nedochádzalo k znečisťovaniu substrátu. Pri zvýšenom počte krevetiek odporúčam použiť 2 až 3 samostatné misky, do ktorých dávku krmiva rozdelíme. Krevetky sú tak menej stresované a nemusia sa tlačiť v jednej miske.

Základné zásady

  • kŕmiť častejšie, ale menej
  • rozmanitosť krmív
  • nezabudnúť na mláďatá

Na čo si dávať pozor

To, na čo si dávať pozor, vyplýva zo zásad, ktoré som napísal vyššie.

- Je potrebné kŕmiť častejšie, ale v menších dávkach. Takto vieme krevetkám podávať rozmanitejšiu stravu a zároveň predchádzame rozkladu neskonzumovaného krmiva a znečisteniu vody.

- Rozmanitosť krmív. Krmivom by sme mali krevetám zabezpečiť dostatok minerálov, proteínov, vitamínov a ostatných látok, ktoré zaistia ich dobrú kondíciu a čo najmenšiu mieru úmrtí. Nedostatočná rozmanitosť krmiva môže spôsobiť choroby, nesprávne zvliekanie panciera, vysokú úmrtnosť (najmä mláďat) a dokonca môže spôsobiť aj tzv. zaseknutie chovu (krevetky spokojne žijú, ale prestanú nosiť vajíčka).

- Nezabúdajte na krmivo pre mláďatá. Dospelé krevety skonzumujú aj krmivo pre mláďatá, ale mláďatá majú problém s prijímaním krmiva pre dospelé jedince (nevedia sa k nemu bez stresu dostať).

Kalendár kŕmenia

Týmto kalendárom kŕmenia zabezpečíme krevetkám rozmanitú výživu. Osobne dávam krmivo hodinu až hodinu a pol pred zhasnutím svetiel nad akváriom, pričom sa snažím dávkovať množstvo, ktoré krevetky skonzumujú do rána. Málokedy pridávam len jeden druh krmiva – radšej pridám menšiu dávku, ale za to z viacerých druhov. Napríklad nepridávam v jeden deň len komplexné krmivo pre 40 kreviet, ale pridám mix komplexného krmiva pre 10 kreviet a k tomu minerálne krmivo pre 10 krevetiek, proteínové krmivo pre 10 krevetiek a vitamínové alebo obdobné krmivo pre 10 krevetiek.

Začnime dňom, kedy meníme vodu v akváriu. Pre mňa je to sobota.

Sobota

V sobotu čistím akvárium, a preto večer dodám len krmivo, ktoré zabezpečí dobrú imunitu a trávenie krevetiek. Toto krmivo sa nemá kombinovať s inými krmivami.

GlasGarten ShrimpFit 4g (Vzorka) - prekrevetky.sk

B096A38B-DE5E-4A04-8FA0-95E710842C4F (1)

 

Nedeľa

Komplexné krmivo: Dennerle Complete

Proteín: Dennerle Protein

Minerál: Dennerle Mineral

Pre mláďatá: Dennerle Crustagran Baby

menu 23112020

 

Pondelok

Komplexné krmivo: Dennerle Crustagran

Proteín: GlasGarten Artemia

Minerál: GlasGarten Mineral Junkie Bites

Vitamíny: Shrimps Forever Color

Pre mláďatá: GlasGarten Bacter AE

menu

 

Utorok

Komplexné krmivo: GlasGarten Shrimp Dinner v2

Proteín: Dennerle Protein

Minerál: SL-Aqua White

Vitamíny: GlassGarten Herbal Mix 

Pre mláďatá: SL-Aqua Magic Powder

 IMG_0860

 

Streda

Komplexné krmivo: Dennerle Complete

Proteín: GlasGarten Bacter AE

Minerál: Dennerle Mineral

Vitamíny: GlasGarten Snowflakes

Pre mláďatá: GlasGarten Bacter AE

 191120

 

Štvrtok

Komplexné krmivo: GlasGarten Bacter AE

Proteín: GlasGarten Artemia

Minerál: GlasGarten Mineral Junkie Bites

Pre mláďatá: GlasGarten Bacter AE

20112020

 

Piatok

Komplexné krmivo: SL Aqua Vegetable

Proteín: GlasGarten Artemia

Vitamíny: Shrimps Forever Spinach

Pre mláďatá: SL-Aqua Magic Powder

211120

Sumár

Ako sme uviedli v tomto článku, rozmanitosť krmív pre krevetky je veľmi dôležitá a to najmä z dôvodu, aby sme našim obyvateľom akvária zabezpečili všetky dôležité živiny, minerály a vitamíny. V prípade ak máte záujem vyskúšať tento spôsob kŕmenia, nemusíte hneď míňať a kupovať celé balenia krmív. Našim zákazníkom ponúkame aj vzorky všetkych krmív, a tak môžete vyskúšať, ktoré bude vašim krevetkám chutiť najviac

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie