Tipy ako a čím kŕmiť krevetky

V predchádzajúcom článku TU sme si rozobrali jednotlivé formy a druhy krmív. V tomto članku si rozoberiem tipy a spôsoby ako krevetkám dopriat optimálnu a rozmanitú stravu, ktorá im zabezepčí všetky živiny a zníži mortalitu.

Na začiatok si vysvetlíme základné pojmy a zásady kŕmenia krevetiek, a to: 

1.Ako často kŕmiť krevety

2.Aké základné zásady dodržiavať

3.Načo si dávať pozor

Ako často kŕmiť krevety

Existuje množstvo názorov nato ako často kŕmiť krevety. Osobne krevety kŕmim každý deň večer. S krmením začínam 1 hodinu pred zhasnutím svetla. V deň čistenia akvária ráno pred čistením nekŕmim, ale večer pridám krmivo s obsahom glukagénu napríklad GlasGarten ShrimpFit 35g. Radšej kŕmim menej, ale častejšie. Na peletkové a tyčinkové krmivá používam misku, aby nedochádzalo k znečisťovaniu substrátu. Odporúčam pri zvýšenom počte krevetiek použiť 2 až 3 samostatné misky, do ktorých rozdelíme dávku krmiva. Krevetky sú tak menej stresované a netlačia sa tak v jednej miske.

Základne zásady

  • kŕmiť častejšie, ale menej
  • rozmanitosť krmív
  • nezabudnúť na mláďatá

Načo si dávať pozor

To načo si dávať pozor vyplýva zo zásad, ktoré som napísal vyššie.

- Je potrebné kŕmiť častejšie, ale menšie dávky. Takto vieme krevetkám podávať rozmanitejšiu stravu a zároveň predchádzame k rozkladu neskonzumovaného krmiva a ku znečisteniu vody

- Rozmanitosť krmív. Krmivo by sme mali krevetám zabezpečiť dostatok minerálov, proteínov, vitamínov a ostatných látok, ktoré zabezpečia ich dobrú kondíciu a čo najmenšiu mieru úmrtí. Nedostatočná rozmanitosť krmiva môže spôsobiť choroby, nesprávne zvliekanie panciera, vysokú úmrtnosť najmä mláďat a dokonca môže spôsobiť aj tzv. zaseknutie chovu /krevetky spokojne žijú, ale prestanú nosiť vajíčka/.

- Nezabúdajte na krmivo pre mláďata. Dospelé krevety skonzumujú aj krmivo pre mláďata, ale naopak mládata majú problem s prijímaniím krmiva pre dospelé jedince /nevedia sa k nemu bez stresu dostať/.

Kalendár kŕmenia

Týmto kalendárom kŕmenia zabezpečíme rozmanitú výživu pre krevetky Osobne dávam krmivo hodinu až hodinu a pol pred zhasnutím svetiel nad akváriom, pričom sa snažím dávkovať množstvo, ktoré krevetky skonzumujú do rána. Málokedy pridávam len jeden druh krmiva, radšej pridám menej krmiva z jedného druhu, ale pridávam naraz viacej druhov. Napríklad nepridávam v jeden deň len komplexné krmivo pre 40 kreviet, ale pridám mix komplexného krmiva pre 10 kreviet, a k tomu pridám minerálne krmivo pre 10 krevetiek, proteínové krmivo pre 10 krevetiek a vitamínové, alebo obdobné krmivo pre 10 krevetiek.

Začneme dňom kedy meníme vodu v akváriu. Pre mňa je to sobota.

Sobota

V sobotu čistím akvárium, a preto večer dodám len krmivo, ktoré zabezpečí dobrú imunitu a trávanie krevetiek. Toto krmivo sa nemá kombinovať s inými krmivami.

GlasGarten ShrimpFit 4g (Vzorka) - prekrevetky.sk

B096A38B-DE5E-4A04-8FA0-95E710842C4F (1)

 

Nedeľa

Komplexné krmivo: Dennerle Complete

Proteín: Dennerle Protein

Minerál: Dennerle Mineral

Pre mláďatá: Dennerle Crustagran Baby

menu 23112020

 

Pondelok

Komplexné krmivo: Dennerle Crustagran

Proteín: GlasGarten Artemia

Minerál: GlasGarten Mineral Junkie Bites

Vitamíny: Shrimps Forever Color

Pre mláďatá: GlasGarten Bacter AE

menu

 

Utorok

Komplexné krmivo: GlasGarten Shrimp Dinner v2

Proteín: Dennerle Protein

Minerál: SL-Aqua White

Vitamíny: GlassGarten Herbal Mix 

Pre mláďatá: SL-Aqua Magic Powder

 IMG_0860

 

Streda

Komplexné krmivo: Dennerle Complete

Proteín: GlasGarten Bacter AE

Minerál: Dennerle Mineral

Vitamíny: GlasGarten Snowflakes

Pre mláďatá: GlasGarten Bacter AE

 191120

 

Štvrtok

Komplexné krmivo: GlasGarten Bacter AE

Proteín: GlasGarten Artemia

Minerál: GlasGarten Mineral Junkie Bites

Pre mláďatá: GlasGarten Bacter AE

20112020

 

Piatok

Komplexné krmivo: SL Aqua Vegetable

Proteín: GlasGarten Artemia

Vitamíny: Shrimps Forever Spinach

Pre mláďatá: SL-Aqua Magic Powder

211120

Sumár

Ako sme uviedli v tomto článku. Rozmanitosť krmív pre krvetky je veľmi dôležitá. A to najmä z dôvodu, aby sme naším obyvateľom akvária zabezpečili všetky dôležité živiny, minerály a vitamíny. V prípade ak máte záujem vyskušať tento spôsob kŕmenia, nemusíte hneď míňať a kupovať celé balenia krmív. Naším zákazníkom ponúkame aj vzorky všetkych krmív, a tak môžete vyskúšať čo je vaším krevetkám chutí najviac.