Ideálne parametre vody pre chov Krevetiek

 

kolko-krevetiek-do-akvaria

Krevetky z radov Caridina, Neocaridina a Sulawesi sú v mnohých detailoch odlišné, no všetky potrebujú istú úroveň kvality prostredia, v ktorom žijú. Ak budú tieto milé kôrovce vo vašom akváriu šťastné, aj vy sa z nich budete tešiť omnoho dlhšie. Poďme sa teda pozrieť na to, ako im zabezpečiť tie najideálnejšie podmienky.

Je mnoho detailov, od ktorých závisí prežitie a prosperita dospelých i mladých krevetiek. Začnime základom – čo s filtrom? Táto nevyhnutnosť môže byť v akváriu to posledné čo mladé a drobné krevetky uvidia. Preto potrebujete takéto nešťastie obísť. Zadovážte si preto napríklad špongiové filtre, ktoré sú pre malé krevetky neškodné. Najlepšie urobíte, ak zakúpite klasický špongiový filter – ideálne s 30 pórmi na cca 3 cm2 . Ak takúto možnosť nemáte, prekryte filter kúskom siloniek a okolo filtra ho uviažte napríklad elastickou gumičkou.  

Je tiež dôležité vedieť, prečo vlastne filter v akváriu máme. Nie, nie len kvôli tomu, aby sa voda čistila a my by sme cez sklo videli všetko zaujímavé, čo sa v nádrži deje. Je tam najmä kvôli amoniaku, ktorého sa pomáha zbavovať. Ten je pre živé tvory obzvlášť nebezpečný. Je to celkom paradoxné – produkujú ho samotné živočíchy v akváriu a tiež je výsledkom rozkladu zvyškov ich potravy. Ďalším negatívnym efektom je rozklad amoniaku prostredníctvom baktérii v akváriu. Tie ho postupne menia na dusitany, pre krevetky rovnako nebezpečné látky. O ten sa taktiež stará filter a preto je pre nádrž mimoriadne dôležitý. Povedali sme si o látkach, ktoré sú pre krevetky a ryby v akváriu nebezpečné. To, čo ale okrem vody potrebujú najviac, je kyslík. Ten sa do nej dostáva v podobe bubliniek cez jej hladinu. Tomuto procesu napomáha aj filter. Poďme sa teraz pozrieť na ideálne parametre vody v nádrži.

pH

Prvý dôležitý parameter je kyslosť – pH. Hovorí o množstve vodíka vo vode. Táto hodnota je meraná v bodovej škále od 0 po 14. Čím sme bližšie k 0, tým je voda kyslejšia. Čím sme zas bližšie k 14, voda je zásaditejšia. pH testy nájdete vo väčšine obchodov zameraných na domácich miláčikov a sú tiež pomerne lacné. Každému druhu krevetiek sa však nažíva lepšie v mierne inom pH. Krevetkám Caridina najviac vyhovuje pH medzi 6 až 6,7. Neocaridina obľubujú pH medzi 6,5 až 7,5 a Sulawesi medzi 7,5 až 8,5.

gH

Odvodené od anglického „general hardness“, tieto dve písmenká označujú tvrdosť vody. Tento jav hovorí o množstve iónov vápnika a horčíka vo vode. gH testy sa taktiež dajú nájsť vo väčšine obchodov pre domácich miláčikov. Krevetkám Caridina sa najlepšie darí vo vode s gH medzi 4 až 8, pre Neocaridina 6 až 8 a Sulawesi 6 až 8.

KH

KH označuje uhličitanovú tvrdosť. Ak neviete, čo si pod tým predstaviť, znamená to nestálosť pH vo vode. Všeobecne povedané, čím staršie je akvárium, tým je toto číslo menšie. Pre krevetky Caridina je ideálna hodnota KH medzi 0 až 4, pre Neocaridina 1 a 4 a Sulawesi 2 a 4. 

TDS

Pri skratkách ešte ostaneme – TDS v angličtine znamená „total dissolved solids“, čo znamená množstvo všetkých pevných častíc, ktoré sa netýkajú vody. Táto hodnota zahŕňa všetko od minerálov, chemických prvkov, amoniaku, dusitanov, až po všetko ostatné, čo sa vo vode môže nachádzať. Znova túto hodnotu môžete merať pomocou TDS pera, ktoré je dostupné vo väčšine obchodov s príslušenstvo pre domácich miláčikov. Prakticky toto číslo znamená znečistenosť vody, no nerobte si starosti. Ak zaznamenáte zvýšené hodnoty, znamená to, že by ste mali vodu vymeniť. Pre Krevetky Caridina je odporúčaná hladina TDS 100 až 220, pre Neocaridina 150 až 250 a pre Sulawesi 200 až 260.

Teplota 

Teplota samozrejme taktiež patrí medzi najdôležitejšie vodné parametre. Pri tejto oblasti platí, že koľko ľudí, toľko názorov. Všeobecne najlepšia teplota vody pre krevetky sa pohybuje medzi 23 až 25 °C. Jedine krevetky Sulawesi sú na tom trošku inak – najradšej majú teplotu medzi 24 až 29 °C. Konzistencia je taktiež dôležitým faktorom. Ak majú v akváriu nastať teplotné zmeny, určite chcete, aby boli hlavne postupné. Tiež platí, že čím väčšie akvárium, tým pomalšie budú teplotné zmeny. Čo čaká vaše krevetky, ak ich necháte žiť v mierne iných teplotných intervaloch? Ak bude voda teplejšia, ako má, krevetky sa budú rýchlejšie rozmnožovať, viac jesť, no ich život bude tiež o čosi kratší. Chladnejšie teploty krevetkám predĺžia životnosť a jesť budú menej. Teplota medzi 23 až 25 °C však zabezpečí krevetkám perfektný balans.

Pistia stratiotes

Zdroj vody

Neocaridina sú krevetky, ktoré sa chovajú najľahšie. Sú najmenej náročné na podmienky a preto si vystačia aj s vodou z kohútika. Caridina sú už o niečo náročnejšie – prežijú síce i na vode z kohútika, no len pár mesiacov. Preto odporúčame používanie filtrovanie pomocou reverznej osmózy pre čo najmenšie množstvo cudzích prvkov vo vode. Môžete použiť aj ešte čistejšiu ROI (reverzná osmóza + deionizácia) vodu. Voda po filtrácii reverznou osmózou neobsahuje skoro nič, ako čisté H2O. Tým pádom budete musieť krevetkám do nej dodatočne pridať potrebné minerály – horčík, vápnik a ďalšie. To isté sa týka i použitia dažďovej vody.

Vo všeobecnosti je pre krevetky najdôležitejšou vlastnosťou vody jej konzistencia. Snažte sa za každých okolností udržovať spomínané hodnoty vody na stabilných úrovniach a vaše krevetky sa vám odvďačia dlhovekosťou a narastajúcou populáciou.