Ako správne kŕmiť krevetky?

Tieto obľúbené vodné živočíchy sú dlhoročnou súčasťou mnohých akvárií. Napriek tomu mnohí z nás nevedia, ako sa o ne ideálne starať. Viaceré články a návody považujú krevetky ako prispôsobivé tvory, nenáročné na podmienky. To je síce pravda, no nemôžme zabúdať na to, že i tí najtolerantnejší majú svoju komfortnú zónu. Poďme sa pozrieť na to, ako by starostlivosť o krevetky mala vyzerať.

ako-spravne-krmit-krevetky-2

            Nielenže sú obľúbené pre svoj krásny zovňajšok, sú pre akváriá tiež i veľmi užitočné. Väčšina akvaristov ich chová pre ich zaujímavé farebné kombinácie, no nie každý vie, že krevetky pomáhajú udržiavať akvárium čisté a zdravé. Dojedajú jedlo nezjedené rybami a inými obyvateľmi vášho malého vodného kráľovstva. Tak ako v prírode, tak aj v nádrži ochotne zbavujú svoje okolie odumretých častí rastlín, uhynutých rýb, no taktiež čistia akvárium požieraním výkalov. Títo malí zdochlinári pritom dobre vedia, čo robia – rybie exkrementy obsahujú veľa živín. Ryby ich totiž nevedia príliš dokonale využiť. Ak tieto netradičné zdroje živín nevyužijú krevetky, príležitosť využijú napríklad slimáky.

            Menšie počty krevetiek žijúcich v akváriu, ktoré tiež zdieľajú s rybami, teoreticky nepotrebujú samostatné kŕmenie. Ak ryby kŕmite kvalitne a pravidelne, krevetky sa o nedojedené zvyšky rady a ochotne postarajú. Ak si ale chcete byť úplne istí, že vaše malé kôrovce dostanú všetko, čo potrebujú, nasypte do akvária za hrsť jesenných vysušených listov (najlepšie buk, dub a hrab). Je dôležité, aby listy boli úplne suché a hnedé – nebudú tým pádom obsahovať žiadne cukry. Na takýto prirodzený druh obživy sú krevetky navyknuté z ich pôvodného prostredia – dná riek vystlané popadaným lístím.

ako-spravne-krmit-krevetky

            Ak v akváriu chováte 20 a viac krevetiek, nevystačia si so zvyškami potravy od rýb. Musíte ich kŕmiť samostatne, no nemusíte sa báť – ako sme už spomínali, krevetky si na luxus naozaj nepotrpia. V prirodzených podmienkach si vystačia s listami a zeleninou. Milujú najmä potravu zelenej farby – cukinu, špenát a pŕhľavu. Ak im ale niečo chýba, neváhajú sa uchýliť i k agresívnejšiemu správaniu a napádajú slabšie jedince vlastného druhu. Preto je dôležité im zabezpečiť im prísun bielkovín – napríklad v podobe komárích lariev. Ak nechcete nič nechávať na náhodu, dostupné sú rôzne kompletné riešenia. Môžete si vybrať z palety komplexných pokrmov obsahujúcich ako zeleninovú, tak i bielkovinovú zložku, alebo im podávať rôzne druhy stravy oddelene. Hlavné je, aby krevetky dostali približne to, s čím by sa stretli i v prírode. Je bežné, že do vody spadne hmyz, alebo sa v nej vyvíjajú larvy komárov. Listy, ako sme už spomínali, sú na dnes riek bežne prítomné – tak isto, ako riasy a mŕtve ryby.  Veľmi obľúbené sú tiež stlačené tablety rias. Najmä druh Caridina by sa mal minimálne dva krát do týždňa dostať k dodatočnej dávke proteínov. Myslite i na mladé krevetky. Môže sa stať, že sa na úkor svojich dospelejších kolegov nedostanú k potrebnej potrave. Ideálnym riešením je v tomto prípade potrava pre malé krevetky v prášku – ľahko sa rozptýli po celom akváriu a každý si svoj kúsok uchmatne.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie