Top krmivo pre krevetky – GlasGarten BACTER AE

Dnes sa v článku pozrieme a rozoberieme krmivo pre krevetky GlasGarten Bacter AE (Pozri cenu na našej stránke), ktoré je celosvetovo veľmi populárne medzi amatérskymi, ale aj profesionálnymi chovateľmi krevetiek. Po jeho uvedení na trhu sa veľmi rýchlo stalo veľmi populárnym a jeho popularita stále rastie. Táto recenzia vychádza z vlastných skúsenosti spojených s informáciami, ktoré sú voľne prístupné na internete a s oficiálnymi informáciami od výrobcu.

20201231_124437

 

Základné výhody krmiva GlasGarten Bacter AE

Ako prvý si zosumarizujem základné vlastnosti a výhody tohto produktu.

Medzi základné výhody tohto krmiva zaradzujem:

 1. Bacter AE výrazne zlepšuje percentuálny podiel prežitia čerstvo narodených a mláďat krevetiek. Vzhľadom na spôsob dávkovania a konzistenciu (prášková forma) je toto krmivo skvelo prístupné aj tým najmenším krevetkám, pričom za jednu z jeho najväčších výhod považujem, že krmivo konzumujú nielen mláďatá krevetiek, ale aj dospievajúce a dospelé krevetky, čiže nie je nutné naraz do akvária pridávať krmivá určené pre jednotlivé vrstvy dospievajúcich kreviet.
 2. Neznečisťuje vodu. Väčšina ostatných krmív sa začne po kratšom, alebo dlhšom čase vo vode rozpadať. Čo spôsobuje jej znečistenie. To u Bacter AE nehrozí.
 3. Podporuje rast dôležitého biofilmu, ktorý tvorí základnú zložku potravy krevetiek. Čo je to vlastne ten biofilm? To si rozoberieme v ďalšej časti článku.
 4. Krevetám neskutočne chutí. Ihneď po pridaní je v akváriu vidieť reakciu krevetiek, ktoré zanechajú všetko tak a hľadajú miesto kde sa toto krmivo začne vyskytovať.
 5. Je to celosvetovo odskúšaný a používaný produkt, ktorý používajú napríklad chovatelia z Alpha Pro Breeders Shrimp Breeding Facility, alebo Aquatic Arts.

Aby sme to stručne uzavreli, tento produkt bez akéhokoľvek preháňania, GlasGarten Bacter AE je proste niečo, čo nesmie chýbať žiadnemu chovateľovi krevetiek.

20201231_124654

 

Zvýšenie miery prežitia krevetích mláďat

Pre mňa osobne je najdôležitejším dôvodom prečo používam tento produkt, zvýšenie miery prežitia krevetích mláďat. Bacter AE stimuluje tvorbu biofilmu, ktorý sa začína tvoriť po celom akváriu, napríklad na kameňoch, koreňoch, listoch rastlín a na ďalších miestach.

Táto vlastnosť spôsobuje to, že mláďatá nemajú absolútny problém sa k nemu bez stresu dostať. Pri tyčinkových, alebo granulových krmivách je práve problém, že s ku nemu dostanú slimáky a väčšie krevety, čo u Bacter AE nehrozí. Ďalším problémom pri „tuhých“ krmivách je ten, že ich zvyčajne umiestňujeme na jedno miesto v akváriu, pričom mláďatá sa správajú iným spôsobom ako dospelé krevetky. Dospelé krevety hľadajú potravu a pohybujú sa po celom akváriu, naopak mláďatá zvyčajne zostávajú na jednom mieste vo svojom malom teritóriu, v ktorom sa cítia bezpečne.

 

Čo je to Bacter AE ?

Bacater AE je baktériové krmivo. V jednoduchosti je to vysušený biofilm vo forme prášku, ktorý dodáva mikroorganizmy, aminokyseliny a enzýmy do akvária.

Živé probiotické baktérie navyše u krevetiek zvyšujú absorpciu výživných látok a zlepšujú ich tráviace procesy.

Baktérie, ktoré sa nachádajú v prášku sa “prebudia” pri kontakte s vodou, pričom ich ďalšou vlastnosťou je to, že pomáhajú z vody odstrániť toxické látky a spoločne s ostatnými zložkami krmiva v akváriu vytvárajú optimálnu mikroklímu.

Biofilm je veľmi tenká vrstva slizu, ktorá sa skladá z mikroorganizmov a je to presné tá vec, ktorú krevety konzumujú vo svojom prirodzenom prostredí. Biofilm de facto v prirodzenom prostredí krevetiek tvorí ich základnú potravu. Ako sme už uviedli vyššie práve Bacter AE napomáha k tvorbe biofilmu, ktorý nie je viditeľný voľný okom. V prípade ak sa Bacter AE používa nadmerne, môžeme na rastlinách a dekoráciách pozorovať jemný biely sliz. Ak je tento sliz viditeľný je to neklaný znak toho, že musíme pridávať menej krmiva.

20201231_124629

 

Z čoho je BACTER AE zložený ?

Aminokyseliny, polysacharidy, xylanáza, glukanáza, amyláza, proteáza, hemiceluláza, Bacillus subtilis, Pediococcus acidilactici (Lactobacillus).

 

Koľko dávkovať Bacteru AE do akvária ?

Oficiálna dávka ako ju odporúča výrobca je: pre 120 litrov vody

 • málo krevetiek: denne 1/2 odmerky *
 • bežné mnostvo krevetiek: denne 1 odmerka*
 • veľmi veľa krevetiek: dvakrát denne 1 odmerka *

Odporúčame pri prvom použití pridať počas prvého týždňa iba polovičnú dávku

* 1 odmerka, ktorá je súčasťou balenia = asi 0,5 g

Na tomto mieste, ale musím upozorniť, že prakticky je potrebné krmivo dávkovať v závislosti od typu akvária. Je potrebné akvárium pozorovať čo znamená, že ak začne byť viditeľný biofilm, alebo krevetky po pridaní krmiva nejavia známky záujmu. Je potrebné dávkovanie krmiva znížiť.

Osobne odporúčam 1. týždeň pridávať 1/8 odporúčanej dávky. 2 týždeň ¼ odporúčanej dávky a potom pridávať ½ dávky 3 krát týždenne. Napríklad v sobotu, utorok a vo štvrtok.

Takéto dávkovanie by potom vyzeralo približne takto:

30 litrové akvárium s bežným počtom krevetiek:

 1. Týždeň – 0,015g
 2. Týždeň – 0,030g
 3. Následne 3 krát týždenne 0,6g

Áno sú to skutočne mikrodávky, a to úplne stačí a to aj napriek tomu, že časť krmiva bude odfiltrovaná filtrom.

Ďalej osobne odporúčam pridávať toto krmivo počas dňa, nakoľko obsahuje Bacillus Subtilis and Lactobacillus, čo sú baktérie, ktoré konzumujú kyslík, ktorý sa nachádza vo vode. A práve počas dňa sa v akváriu kyslík tvorí.

20201231_124544

Ako dávkovať Bacter AE

Bacter AE môžete dávkovať dvoma spôsobmi a ako som už odporúčal vyššie. Najlepšie je ho dávkovať čase keď nad akváriom svieti svetlo a prebieha fotosyntéza.

V praxi ho môžeme dávkovať dvoma spôsobmi, a to:

1.pridávaním prášku odmerkou na povrch vody.

2.rozpustením prášku vo fľaške s vodou a následným priliatím do akvária.

Osobne preferujem prvý spôsob dávkovania.

 

Balenie krmiva

Krmivo sa predáva v 2 veľkostiach. Menšia veľkosť je 35 gramovväčšie balenie má 70 gramov. Dizajn a účelnosť balenia zachováva vysoký štandard značky GlasGarten. Balenie ako ich ďalšie primárne výrobky sú dizajnované v čiernej farbe. Obal je plastový, so šrubovateľným vrchnákom, pričom samotný prášok je ďalej oddelený plastovým vrchnákom, ktorý je možné opätovne nasadiť.

Na plastový vrchnák je možné položiť odmerku, ktorá je súčasťou balenia, pričom balenie je potom bez problémov možné opäť uzatvoriť.

Jedinú nevýhodu vidím vo veľkosti odmerky, ktorá má približne 0,5 gramu, a to s ohľadom nato, že krmiva sa dávkuje naozaj malé množstvo.

 

Záver

Čo dodať ku krmivu GlasGarten Bacter AE. Pre mňa ako aj pre množstvo profesionálnych chovateľov krevetiek je Bacter AE jeden z najviac používaných a najlepšie hodnotených výrobkov, ktorý nesmie chýbať doma u žiadneho chovateľa okrasných krevetiek.