Čo je to TDS a optimálne hodnoty TDS pre rôzne druhy krevetiek

Čo je TDS?

TDS je celkové množstvo rozpustených tuhých látok vo vode. Vyskytujú sa v nej vo forme vápnika, solí a iných minerálov, kovov, kontaminantov alebo chemikálií – jednoducho skoro všetkého, čo sa dokáže vo vode rozpustiť.

Tieto pevné látky sa vo vode môžu vyskytovať prirodzene alebo sú pridávané vodárenskými spoločnosťami. Môžeme ich pridávať aj my, a to napríklad vo forme hnojív, huminových látok alebo iných prípravkov, určených pre akvárium. 

Ako merať TDS?

TDS je možné merať použitím jednoduchých prístrojov, napríklad tohto.

Prečo je dôležité merať TDS v krevetkáriu?

Jedným z dôležitých parametrov pre úspešný chov sladkovodných krevetiek je stabilita prostredia v akváriu. To znamená, že parametre a kvalita vody by sa nemali výrazne meniť. Prudké zvýšenie hodnoty TDS nám preto môže napovedať, že sa s vodou niečo deje.

Meranie TDS je taktiež vynikajúce a veľmi dôležité aj v prípade, ak si vyrábame vodu z reverznej osmózy, prípadne ak používame destilovanú vodu za použitia remineralizačných solí, kedy vodu pripravujeme podľa hodnoty TDS. To znamená, že zoberieme vodu z reverznej osmózy s TDS 7 a túto hodnotu vďaka remineralizačným prípravkom navýšime napríklad na 170. Takto upravená voda bude mať rovnaké parametre aj v prípade pH.

Ideálne hodnoty TDS pre jednotlivé druhy krevetiek:

8E0F7A83-6A65-464B-9E06-D86E7CFC39BC (1)

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie