Informácie o krevetách

Caridina Japonica - Detailný návod: chov, kŕmenie, rozmnožovanie

Dnes si rozoberieme základné náležitosti chovu jednej z najobľúbenejších kreviet v aquascapingu – Krevetách Japonica. Poskytneme vám všetky informácie o tomto druhu vrátane niekoľkých praktických tipov, ako úspešne chovať a odchovať krevety Caridina Japonica.

Caridina Japonica je mimoriadne prospešná pre každé akvárium jednoducho preto, že je najlepším požieračom rias. Ich väčšia veľkosť (až 5 centimetrov) im umožňuje jesť riasy, ktoré väčšina ostatných kreviet jesť nemôže. Sú tiež veľmi nenáročné na starostlivosť a kvalitu vodných parametrov. Avšak na druhej strane je ich odchov veľmi náročný.

japonica-1

Stručná história kreviet Caridina Japonica /Caridina Multidentata/

Tento druh bol nájdený v Japonsku a častiach Kórey a Taiwanu.

Krevety Japonica zaviedol do akvaristiky Takashi Amano začiatkom 80-tych rokov, kedy začala prekvitať biologická kontrola rias, a množstvo aquascaperov sa vyjadrovali veľmi pozitívne o tejto krevetke ako o účinnom požieračovi rias. V modernej histórii sa krevety Caridina Japonica začali označovať aj ako Amano krevety alebo Caridina Multidentata.

 

Stručné fakty o krevete Japonica

Názov: Caridina Japonica, Amano krevety

Vedecký názov: Caridina multidentata

Veľkosť akvária: 30 litrov a viac

Chov: jednoduchý

Odchov: zložitý

Optimálne pH 7,0 – 7,4 (6,5 – 8,0)

Optimálny GH 7 – 8 (5 – 15)

Optimálna KH 2 – 4 (1 – 8)

Optimálna teplota 18 – 28 °, ideálna 24 °C

TDS: 150 – 200 ppm (100 – 400)

Dusičnany: menej ako 20 ppm

Životnosť: 2-5 rokov

Temperament: pokojný

Krevety Amano dokážu prežiť takmer pri akýchkoľvek parametroch vody. Vo všeobecnosti nie sú agresívne; pokiaľ nie je čas kŕmenia. Často kradnú krmivo menším krevetám. 

Popis a vzhľad

Krevety Japonica majú priesvitné telo pokryté červenohnedými bodkami s veľkosťou ± 0,3 mm po stranách, ktoré môžu vyzerať ako prerušovaná čiara červenkastej farby. Ich chrbát má biely pruh, ktorý prechádza od hlavy k chvostu a oči sú čierne.

Rozdiel medzi pohlaviami

Je pomerne ľahké rozlíšiť samice od samcov: Najjednoduchší spôsob, ako určiť pohlavie krevety Amano, je najnižší pruh po celej dĺžke tela. Samice majú pozdĺž chvosta čiarky, ktoré takmer vyzerajú ako prerušovaná čiara. Majú pretiahnutejší spodný rad bodiek lemujúcich telo. Samce kreviet majú rovnakú líniu, ale pozostávajú z kruhových bodiek rovnomerne rozmiestnených od seba (riadok samostatných bodiek).

Okrem toho sú samice vo všeobecnosti oveľa väčšie ako samce. Môžu dorásť až do 5-6 cm. Zatiaľ čo samce majú zvyčajne okolo 3-4 cm.

Tiež samice môžu mať sedlo (čo sú jej embryonálne vajíčka). Samice majú výrazne dlhšie pleopódy na bruchu a zaoblenejšie brucho. Zatiaľ čo samec kreviet má ploché a úzke brucho.

Podmienky v akváriu (parametre vody)

Starostlivosť o krevety Amano je pomerne jednoduchá a nenáročná. Dokážu prijať širokú škálu parametrov vody. Nerobí im problém nižšia teplota vody ani jej vyššia tvrdosť.

To znamená, že zvládnu skoro všetky hodnoty vody v akváriu, pokiaľ pH, kH, gH a teplota nie sú príliš extrémne vysoké alebo nízke.

Ich optimálne parametre vody sú však skoro rovnaké ako kreviet rodu Neocaridina.

Krevety Japonica a riasy

Sú absolútne skvelým pomocníkom v boji proti riasam. Na rozdiel od ostatných druhov kreviet sa krevety Japonica na riase nielen „pasú“, ale ich aj s veľkou obľubou požierajú.

Krmivo pre krevety Japonica

Krevetky Japonica nepotrebujú žiadne špeciálne krmivo. Ideálne si vystačia so zbytkami potravy. Sú bezkonkurenčnými požieračmi zvyškov a najmä rias.

Ďalšou skvelou vecou na krevetách Japonica je skutočnosť, že ich nepotrebujete veľa, aby ste udržali akvárium čisté bez zvyškov potravy a rias. Vo všeobecnosti sa neodporúča veľmi ich kŕmiť a dôvod je jednoduchý. Z dlhodobého hľadiska čím viac ich kŕmite tým sa menej budú venovať zvyškom potravy a riasam, keďže krmivo je pre nich príťažlivejšie.

Zaujímavý fakt: v závislosti od ich stravy, ak krevety Japonica stále jedia iba riasy, môžu časom zmeniť farbu na modrozelenú. 

Aký druh rias jedia krevety Japonica?

Jedia vlasové riasy, kefové riasy, väčšinu druhov vláknitých rias. Tieto krevety sú jedným z mála zvierat, ktoré môžu dokonca jesť čierne riasy.

Poznámka: jediná riasa, s ktorou krevety Japonica majú problém, sú bodové riasy, ktoré sa tvoria na skle alebo na povrchu lsitov a dekorácií.

Správanie kreviet Japonica

Ich správanie je neagresívne. Ale ak ich budete chovať v nádržiach s inými trpasličími krevetami, majte na pamäti, že nemajú problém utiecť, vziať si jedlo pre seba, odtlačiť ostatné krevety od krmiva nabok a odísť. Ale okrem prípadu kŕmenia /najmä ak sú hladné a majú málo riasy/ sú absolútne neagresívne. Každopádne, buďte opatrní, ak ich budete držať v malej nádrži s inými trpasličími krevetami, môžu v potrave konkurovať ostatným trpasličím krevetám

Životnosť kreviet Amano

Majú tiež celkom slušnú životnosť, a to od 2 do 5 rokov. Niektorí chovatelia kreviet hovoria, že majú krevety Amano staršie ako 6 rokov. Krevetám Amano trvá 5 mesiacov, kým dosiahnu dospelosť.

Rozmnožovanie kreviet Japonica

Rozmnožovanie kreviet Japonica je v zajatí veľmi náročný, ale s odhodlaným prístupom a trpezlivosťou je to možné a obohacujúce.

Dôvodom je, že mladé krevety (larvy) potrebujú slanú vodu, aby prerástli do metamorfózy a potom sa znova stanú sladkovodnými krevetami.

Vo voľnej prírode žijú krevety Japonica na pobreží, kde sa ich larvy (alebo Zoa) vypustia a vynesú do mora. V mori sa živia riasami a planktónom, kým nie sú pripravené premeniť sa na svoju malú zrelú formu po približne 40 až 50 dňoch. Takže asi po 6-7 týždňoch sa premenia na krevety, a potom migrujú späť proti prúdu do sladkej vody.

Preto, ak chcete odchovať tieto krevety doma, budete musieť pre nich celý tento proces umelo vytvoriť.

Rozmnožovanie kreviet Japonica v domácich podmienkach

Veľký rozdiel medzi krevetami Amano a inými trpasličími krevetami, ktoré chováme, je ich cyklus odchovu.

Krevety Amano, podobne ako iné krevety, sa množia v sladkej vode, a to rovnakým spôsobom ako iné trpasličie krevety.

Krevety Amano môžu niesť stovky až tisíce vajíčok v závislosti od veľkosti a veku samice. Napríklad samica Red Cherry krevety môže mať vo všeobecnosti 20-45 vajec. Inkubačná doba vajec utrvá od 4 do 5 týždňov. Potom samica uvoľní vajíčka. Tu nastáva druhý veľký rozdiel.

Do vyliahnutia vajíčok musia samice kreviet Japonica zostať v sladkej vode. Po vyliahnutí, larvy je potrebné presunúť do brakickej vody.

Príprava chovnej nádrže pre larvy Amano

Prvou vecou je príprava chovnej nádrže pre larvy. Môže to byť malé 10 litrové akvárium, do ktorého je potrebné pridať soli, ktoré sa pridávajú do morského akvária,

Bohužiaľ neexistuje jednotný názor na správnu hladinu soli pridávanej do chovného akvária. Vo väčšine prípadov, podľa skúsených chovateľov kreviet, potrebujete 32-35 PPT pre larvy Amano. Vyššie (viac ako 40) alebo nižšie (menej ako 25) hladiny soli ich zabijú.

Je vhodné pridať špeciálne krmivo pre larvy kreviet Japonica napríklad Genchem Polytase

Deň vyliahnutia

Keď cez škrupinu vajec vidíte oči vyvíjajúcich sa embryí, vajíčka sa vyliahnu v priebehu niekoľkých dní.

Nasledujú 2 možnosti:

Pre nosiacu samicu pripravíte miniatúrnu nádrž kolo 5 litrov. Pričom použijete vodu z akvária v ktorom sa nosiaca samica momentálne nachádza.

Tesne pred vyliahnutím prenesiete samicu z hlavného akvária do miniatúrnej nádrže, v ktorej sa vyliahnu vajíčka. Po vyliahnutí vráťte samicu do hlavnej nádrže, aby nezjedla vlastné mláďatá.

V druhom prípade ponecháte samicu v hlavnom akváriu, a po vyliahnutí budete musieť premiestniť larvy. Myslíme si, že druhá možnosť je zložitejšia.

Dôležitá poznámka: V oboch prípadoch je potrebné dostať larvy do brakickej vody o najrýchlejšie. Najneskôr do 48 hodín. Larvy sú maličké, najlepšie ich chytíte do úplne jemne sieťky, prípadne ich je možné „vcucnúť“ do striekačky.

Chov lariev kreviet Japonica v brakickej vode

Menšie larvy sa môžu množiť a rásť iba v brakickej vode. Poskytnite im remineralizovanú vodu ako sme písali vyššie a vhodné krmivo.

Dni 1-20

Keď sa vyliahnu malé vajíčka, prvým štádiom nie sú malé krevetky, ale namiesto nich pelagické larvy. A tieto larvy potrebujú obdobie v slanej vode, aby dokončili ontogenézu predtým, ako sa stanú skutočnými mláďatami kreviet Japonica.

Kŕmenie: Ideálne je kŕmiť ich každých 5 hodín v pravidelných intervaloch. Pozor, neprekrmujte ich! Larvy nepotrebujú premnoženie planktónu ani mať vodu zelenú od rias a fytoplanktónu. Voda sa mení každé 2-3 dni (10-20%), pričom nezabudnite kontrolovať TDS vody. Udržujte ju na optimálnych 32-35 PPT.

Zaujímavý fakt: Prvých pár týždňov larvy plávajú v polohe hlavou nadol. Sú takmer priehľadné a sotva viditeľné.

Dni 21-30

Môžete si všimnúť miernu transformáciu. Znamená to, že od 25. do 30. dňa môžete začať znižovať slanosť vody na 15-25 PPT. Stačí vymeniť vodu a pridať trochu sladkej vody.

Kŕmenie: rovnaké

Dni 40-45

Venujte pozornosť larvám. V tomto štádiu môžu larvy Caridina Japonici dokončiť transformáciu (metamorfózu) na krevety. Od tejto chvíle sú to malé kópie dospelých kreviet. Znamená to, že už nemôžu tolerovať zvýšenú úroveň slanosti.

Ďalším znakom je nepretržité plávanie iba dopredu (larvy môžu plávať všetkými smermi).V prírode toto správanie hovorí, že sa snažia vyplávať zo slanej vody proti prúdu do sladkej vody.

Tip: nerobte žiadne náhle prechody z brakickej vody do sladkej. Vymeňte polovicu brakickej vody za vodu z akvária na 1 deň. Nechajte ich trochu si zvyknúť na nové vodné podmienky.

 

Neocaridina Red Cherry - Detailný návod: chov, kŕmenie, rozmnožovanie

V dnešnom článku si rozoberiem chov a základné pohľady na šľachtenie  jedných z najobľúbenejších a najviac chovaných kreviet, a to druhu Neocaridina Red Cherry.

Povieme vám prakticky všetko, čo potrebujete vedieť o tom, ako sa môžete úspešne starať o tento obľúbený druh kreviet.

Red Cherry krevety alebo Red Cherry Shrimps (RCS) sú vynikajúcou voľbou pre chovateľov, ktorí nikdy predtým krevety nechovali. Prijímajú rôzne druhy potravy, sú veľmi odolné a znášajú vysoký rozsah rozličných parametrov vody, ľahko sa rozmnožujú a sú veľmi spoločenské.

red cherry 

Základné informácie o krevetách Red Cherry

Názov:  Red Cherry krevety

Vedecký názov: Neocaridina davidi

Veľkosť nádrže: okolo  40 litrov

Chov: veľmi jednoduchý

Veľkosť: 2,5 – 3 cm

Optimálna teplota: 22 – 28 °C

Optimálne PH: 7,0 – 7,5 (6,0 – 8,0)

Optimálny GH: 6 – 8 (4 – 14)

Optimálna KH: 2 – 4 (1 – 8)

Optimálne TDS: 150 – 200 (80 – 400)

Dusičnany: Menej ako 20 ppm

Temperament: Pokojný

Životnosť : 1-2 roky

Parametre vody v akváriu s krevetami Red Cherry

Krevety Neocaridina Red Cherry, znášajú veľmi širokú škálu parametrov vody. Môžeme ich chovať na aktívnom substráte pri PH 6,5 ale aj pri PH vyššej ako 7,5. Rovnako dobre znášajú aj vysoké GH a KH vody. Na základe uvedeného je zrejmé, že tieto krevetky sú vhodné pre všetkých začínajúcich chovateľov, pretože väčšina vody z verejných vodovodov alebo studní  bude vhodná na ich chov. V tomto prípade je potrebné len dávať pozor, aby nedochádzalo ku prudkým zmenám týchto parametrov.

Vhodná veľkosť akvária pre krevety Red Cherry

V tomto prípade platí zlaté pravidlo akvaristiky, čím väčší objem akvária tým jednoduchšia starostlivosť oňho. Minimálna veľkosť akvária pre krevety Red Cherry je 30 litrov. Čo sa týka počtu kreviet na 1 liter je dobré začať s jednou krevetou na 1 liter akvária a následne počkať kým sa rozmnožia. Určite na úvod neodporúčame aby ste začínali s menším počtom ako 10 kusov. Vo všeobecnosti platí zlaté pravidlo maximálne 3 kreviet na 1 liter vody.

Rozmnožovanie Red Cherry kreviet

Krevety možno považovať za sexuálne dospelé, keď majú približne 5 mesiacov. V prípade ak nedochádza k rozmnožovaniu, odporúčame zvýšiť teplotu vody v akváriu aspoň na 24 stupňov (teplotu však zvyšujte pomaly a postupne) a zároveň začnite s pridávaním krmív so zvýšenou mierou proteínov.

Keď dôjde ku spáreniu samička začne nosiť približne 28 vajíčok. Vyliahnutie potom trvá približne 30 dní. Následne, v priebehu niekoľkých dní, sú samice pripravené na párenie a opätovné rozmnožovanie. Malé krevety sú po narodení takmer totožné s rodičmi, hoci sú oveľa menšie.

Šľachtenie kreviet Red Cherry

Čo sa týka problematiky šľachtenia a hodnotenia kvality kreviet Red Cherry existuje viacero rôznych pohľadov. Vo všeobecnosti sa vychádza zo skutočnosti, že Red Cherry kreveta je druh vyšľachtený z prírodnej formy Neocaridina kreviet. Postupným šľachtením a selektovaním Red Cherry kreviet dochádzalo ku zvyšovaniu intenzity červenej farby čím sa dosiahlo ustálenie novej variácie Red Sakura.

Sakura, ktorá je výraznejšie červená ako Red Cherry sa stála základom pre šľachtenie ďalších červených kreviet ako Red Rili, Fire red, Painted Fire Red. Pričom každá jedna z týchto variácii sa ešte delí podľa kvality na S,A,B,C (S je najvyššie hodnotenie).

Druhý pohľad na šľachtenie kreviet Red Cherry je ten, že variácie Sakura, Fire red, Painted Fire red nie sú samostsatnými farebnými variáciami, ale len označením kvality Red Cherry kreviet. To znamená, že ich chovatelia označujú ako Red Cherry, Sakura Red Cherry, Red Cherry Fire Red, Red Cherry Painted Fire red.

Krevetky Red Cherry sú veľmi dobré aj pre chovateľov, ktorí sa chcú naučiť triediť a selektovať krevetky. Keďže ich chov je jednoduchý môžeme predpokladať, že sa budú rýchlo množiť, pričom potomstvo bude potrebné selektovať. Niektoré krevety sa vrátia ku svojej prírodnej forme a naopak niektoré potomstvo bude dosahovať krajšie Sakura sfarbenie. Na tomto príklade sa každý chovateľ naučí pozorovať a triediť sfarbenie.

tabulka red cherry

Kŕmenie Red Cherry kreviet

Rovnako ako všetky ostatné druhy kreviet. Aj Red Cherry krevety sú všežravci. Na trhu existujú stovky druhov rôznych krmív. Vo všeobecnosti sú najdôležitejšie dve pravidlá. Nikdy neprekrmujte. Radšej krevetám dávajte menej krmiva, ako by mali nezjedené zvyšky krmiva zostávať v akváriu. Druhým dôležitým pravidlom ohľadom kŕmenia je rozmanitosť. Nepoužívajte iba jeden druh krmiva. Krmivá sa snažte pravidelne obmieňať. Preto neváhajte a vyskúšajte vzorky krmív v našom eshope.

Voda v akváriu a výmena vody

Vďaka tomu, že krevetky Neocaridina Red Cherry zvládnu veľký rozsah parametrov vody. Nie je nevyhnuté používať reverznú osmózu. Samozrejme využitie reverznej osmózy nie je nikdy na škodu. Na remineralizáciu vody z reverznej osmózy je vhodné využiť remineralizačné soli určené špeciálne pre krevetky Neocaridina, tieto soli zvyšujú nielen celkovú tvrdosť vody GH, ale zvyšujú aj uhličitanovú tvrdosť KH a PH vody.

Čo sa týka výmeny vody. Neexistuje jednotný návod ako často a ako veľa vody meniť. Niekto využíva rutinu a mení určité percentuálne množstvo vody týždenne. Niektorý chovatelia menia vodu iba raz za dva týždne alebo za mesiac. Je možný aj prístup výmeny vody pri zvýšení TDS nad určitú hranicu. Nám najviac fungujú pravidelné výmeny vody o objeme 20% raz týždenne v spojení s extra výmenou v prípade ak TDS vody je vyššia o 25% od ideálnej výšky.

Vybavenie akvária pre Red Cherry krevetky

Čo sa týka vybavenia akvária. To nevyžaduje žiadne zvláštne nároky. Úplne si vystačíme s pasívnym substrátom. Dôležitá je vhodná filtrácia akvária, pričom odporúčame využitie lacných a dostupných biomolitanových filtrov, ktoré sú poháňané vzduchovacími motorčekmi. Z našich skúseností môžeme s určitosťou povedať, že tieto filtre sú najvhodnejšie pre chov sladkovodných krevetiek.

Čo sa týka vhodných rastlín. Ku krevetkám určite patria rôzne druhy machov plávajúcich rastlín.

Neocaridina Blue Dream - Detailný návod: chov, kŕmenie, rozmnožovanie

Blue Dream krevetky si vďaka úžasnej farbe  získavajú medzi chovateľmi kreviet čoraz väčšiu obľubu. Tento podrobný sprievodca vám povie všetko, čo potrebujete vedieť o Blue Dream krevetách

Blue Dream krevety vyžadujú malú starostlivosť, rýchlo sa rozmnožujú a je veľmi  zaujímavé sledovať ich správanie. Môžu pohodlne žiť v sladkovodnom akváriu vďaka svojej schopnosti prispôsobiť sa novému prostrediu. V podstate sa chovajú rovnako ako všetky krevety rodu Neocaridina.

Sú to neuveriteľne aktívne, plodné a celkom odolné krevety. Všetky tieto vlastnosti z nich robia perfektnú voľbu pre začiatočníkov ale aj skúsenejších chovateľov kreviet.

 IMG-2016amfryNIAR0Fy6C

Základné informácie o krevetách  Blue Dream

Názov: Blue Dream

Vedecký názov: Neocaridina davidi

Veľkosť akvária: optimálne 40 litrov

Náročnosť chovu: veľmi jednoduchý

Veľkosť: 2,5 – 3cm

Optimálna teplota: 22 – 26 °C

Optimálne PH: 7,0 – 7,5 (6,0 – 8,0)

Optimálne GH: 6 – 8 (4 – 14)

Optimálne KH:  2 – 4 (1 – 8)

Optimálne TDS: 150 – 200 (80 – 400)

Dusičnany: Menej ako 20 ppm

Kŕmenie: Požierač rias/všežravec

Temperament: Pokojný

Životnosť: 1-2 roky

Farba: Modrá

Šľachtenie a hodnotenie kvality kreviet Blue Dream

Pred niekoľkými rokmi sa objavili pokusy implementovať hodnotenie modrej farby „A“, „B“ a „C“ (pomocou hodnotenia Red Cherry kreviet alebo CRS kreviet).

„A“ (sýto modrá farba) mala byť najvyššia a „C“ najnižšia kvalita farby.

Aby sme to zjednodušili.  Žiaľ, všetky tieto pokusy zlyhali. Mať jednotný systém hodnotenia nových farebných variácií Neocaridín je v dnešnej dobe takmer nemožné. Pýtate sa prečo?

Pretože hobby chovu kreviet rastie tak rýchlo, že veľa ľudí vytvára svoje vlastné farebné a vzorové variácie. Výsledkom je, že volajú krevety, ako chcú, aby im dali nejaké meno. Napríklad dnes na trhu nájdete - Blue velvet shrimp, Dream Blue velvet shrimp, Sky Blue, Blue topaz, Blue diamond, Blue Fairy Shrimp a niektoré ďalšie variácie.

V dnešnej dobe sa uplatňuje hodnotenie Blue Dream kreviet, iba v prípade, že krevety nie sú úplne vyfarbené- vtedy sa ku krevetám uvedie nižší stupeň vyfarbenie tzv. low grade alebo grade A prípadne grade B. Pričom plne vyfarbené krevety sa označujú ako grade S, high grade alebo ostávajú bez dodatočného označenia kvality.

Vo všeobecnosti sa všetko stalo veľmi mätúce a veľmi málo sa vie o tom, ako sa jeden alebo druhý variant vyšľachtil. Tiež, v závislosti od predajcu, môže byť rovnaká farba nazývaná Velvet alebo Dream.

Aby to všetko bolo ešte zložitejšie v roku 2020 sa krevety Blue Dream považovali za krevety vyšľachtené z kreviet Chocolate, od roku 2020 v snahe zjednotiť jednotlivé farebné variácie Neocaridín kreviet sa, Blue Dream krevety vyšľachtené zo Chocolate kreviet začali označovať ako Blue Topaz a ako Blue Dream krevety sa začali označovať krevety vyšľachtené z druhu Blue Carbon Rili.

Podľa nášho názoru je v dnešnej dobe omnoho viac potrebné si všímať sfarbenie potomstva a najmä kusov určených na selekciu. Vďaka čomu je možné zistiť z akého druhu sú krevetky vyšľachtené.

Pre znázornenie prikladáme tabuľku variánt do roku 2020 a od roku 2020 kde nájdete aj spôsob šľachtenia Blue Dream kreviet.

800px-Neocaridina_family_tree

strom neocaridina

Kŕmenie krevetiek Blue Dream

Majte na pamäti, že krevety sú mrchožrúti. Preto ich môžete kŕmiť takmer čímkoľvek. Momentálne sú na trhu stovky produktov, ktoré je možné použiť ako krmivo, pričom jednotlivé krmivá sa špecializujú na určitý aspekt chovu kreviet. Napríklad rast, sfarbenie, rozmnožovanie, výmena panciera a.i..

Napríklad dôrazne odporúčame krmivo Bacter AE. Bacter AE podporuje rast biofilmu a pokrýva celé akvárium, čo z neho robí vynikajúce krmivo nielen pre dospelé krevety, ale aj pre mláďatá.

V zásade platí, že čím pestrejšia je strava kreviet, tým viac potrebných živín a mikroelementov získajú pre zdravý rast. Vyhnite sa dlhodobému kŕmeniu rovnakým druhom potravy.

Chov Blue Dream kreviet

Nepotrebujú veľké akvárium. V ideálnom prípade im bude dokonale vyhovovať  40 litrové akvárium

Predtým, ako do akvária vložíte krevety, mali by ste ho úplne zacykliť. Trpasličie krevety netolerujú amoniak a dusitany. Okrem toho si dávajte veľký pozor na dusičnany. Okrem toho tento druh nie je vôbec náročný. Blue Dream krevety sú mimoriadne prispôsobivé.

 

Ohľadom filtrácie odporúčame použiť špongiové filtre. Sú dosť lacné a mimoriadne prospešné pre krevety. Navyše sú úplne bezpečné aj pre mláďatá kreviet.

Nemusíte mať ohrievač, pokiaľ teplota v miestnosti príliš nekolísa.

Rastliny budú poskytovať úkryty, dodatočnú plochu pre potravu a budú hrať dôležitú úlohu v cykle dusíka.

Chov kreviet Blue Dream

Krevety Blue Dream sa množia veľmi  rýchlo. Aby sa tak stalo stačí nastaviť správne podmienky a parametre vody v akváriu.

Pre chov Blue Dream krevetiek vo väčšine prípadov nie je potrebná voda z reverznej osmózy, avšak ak chcete dosiahnuť lepšie výsledky chovu môžete ju požiť a remineralizovať za pomoci rozličných remineralizačných solí určených pre krevety rodu Neocaridina.

Samice zvyčajne nosia pod chvostom 20 až 40 vajec. Novonarodené krevety vyzerajú ako malá kópia dospelých.

Vývin do dospelosti im trvá približne 75 dní. Potom sú pripravené na rozmnožovanie.

Ak nechcete stratiť farbu svojich kreviet, nemali by ste ich držať s inými druhmi Neocaridina kvôli riziku hybridizácie. Môžete si ich však ponechať s krevetami  Japonica alebo Caridina Mariae, tieto dva druhy kreviet majú podobné nároky na parametre vody a zároveň sú rodu Caridina, čo znamená, že sa nemnožia s krevetami rodu Neocaridina.

Caridina Crystal Red - Detailný návod: chov, kŕmenie, rozmnožovanie

744_3_crystal_red_bee_rote_biene_caridina_cantonensis_k8_4

Dnes budeme písať o jednej z najznámejších, najkrajších a najobľúbenejších krevetiek, a to o krevetke Caridina Crystal Red, ktoré sú známe aj ako Caridina cf. cantonensis. Tieto úplne nádherné krevety určite upútajú pozornosť v každom akváriu.

Crystal Red krevetky Crystal Black krevetky, sú zvyčajne druhým typom krevetiek, ktoré si chovatelia kúpia potom čo sa naučia chovať menej náročné krevetky rodu Neocaridina.

Na úvod by sme chceli napísať, že všetko čo platí pre Crystal Red krevetky platí aj pre Crystal Black krevetky. Tieto dva druhy kreviet sa líšia iba sfarbením.

História krevetiek Crystal Red

Krevetky Crystal Red boli vyšľachtené v japonsku z krevetiek Crystal Black ich selektívnym krížením a selektovaním. Postupne sa chovatelia snažili aby Crystal Red krevetky mali na tele čo najviac bielej farby. Zároveň bola snaha o zintenzívnenie tejto červenej farby. Z toho vyplýva, že momentálne najkvalitnejšie Crystal Red krevetky sú tie, ktoré majú na tele čo najviac bielej farby s čo najintenzívnejšími červenými pruhmi 

Rýchle poznámky o Crystal Red krevetách

Názov: Crystal Red

Vedecký názov: Caridina cf. cantonensis

Veľkosť nádrže: (optimálna) 10 galónov (~ 40 litrov)

Veľkosť: 2,5 – 3 cm (~ 1 – 1,25 palca)

Optimálna teplota: 21 – 23 °C

Optimálne PH: 6,6 – 6,9 (6,2 – 7,2)

Optimálny GH: 4 – 6 (3 – 7)

Optimálna KH: 0 – 1 (0 – 4)

Optimálne TDS: 140-160 (100-250)

Dusičnany: Menej ako 20 ppm

Kŕmenie: Požierač rias/všežravec

Temperament: Pokojný

Životnosť 1-2 roky

Farba: biela, červená

Je známy fakt, že Caridina cf. cantonensis je druh pomerne náročný na parametre vody, na rozdiel od svojich príbuzných rodu Neocaridina.

Popis a vzhľad Crystal Red Kreviet

Krevety Crystal Red sú pomerne malé krevety, dorastajú do maximálnej veľkosti asi dva a pol až tri centimetre.

Je zrejmé, že sa vo voľnej prírode nevyskytujú. Je to vyšľachtený druh z tzv. Bee (včelích kreviet)

Zatiaľ čo normálne včelie krevety majú na častiach tela oranžové, biele a čierne pruhy, krištáľovo červené krevety majú mutáciami dosiahnutú červenú farbu. Červená farba spolu s bielymi pruhmi vytvára ich jedinečný vzhľad.

Druh je veľmi mierumilovný, ostatní obyvatelia akvária sa ho nemajú čoho báť. Pokojne ich môžete mať spolu ja s rybami, najmä s menšími druhmi ako sú napríklad Razborky

Kŕmenie Crystal Red a Crystal Black kreviet

Krištáľovo červené krevety, ako väčšina sladkovodných kreviet, sú všežravce a zjedia takmer akékoľvek krmivo, ktoré sa nachádza v akváriu. Vo voľnej prírode takisto zjedia takmer hocičo, pričom ich zdroj potravy nie je stály a potravu musia hľadať. Z toho vyplýva, že je občas dobré nechať aj krevetám v akváriu raz za čas hladovku, posilní to ich imunitný systém, zlepší apetít a dáte šancu vode sa trošku vyčistit.

Najdôležitejšie je práve neprekrmovať a kŕmiť množstvom, ktoré krevety dokážu zjesť bez toho aby ich prestalo zaujímať. Aj preto je dôležité krevety pri kŕmení pozorovať. Hneď po pridaní krmiva by mal medzi krevetami nastať mierny rozruch, a tie by ho mali začať v akváriu hľadať.

Príklady niektorých obľúbených krmív:

Krmív sú na trhu stovky, najlepšie je vyskúšať si tie, ktoré vám najviac vyhovujú. Pričom netreba zabúdať, že úplne najdôležitejšia je rozmanitosť.

Aby ste predišli prípadnému neporiadku v akváriu, môžete použiť aj misky na kŕmenie. Výrazne znížia množstvo zvyškov krmiva v nádrži. Občas je však dobré hodiť peletu aj mimo misky, aby sa ku krmivu dostali aj mladé jedince.

Pár nami odporúčaných krmív:

Bacter AE

Toto je momentálne najlepšie práškové krmivo na trhu. Používa ho veľa chovateľov kreviet. Je skvelé aj ako krmivo pre mladé krevety. Je to v podstate biofilm rozomletý na jemný biely prášok.

Rôzne druhy listov, ako mandľovník, listy guavy, dubové listy atď.

Toto je ďalší skvelý prírodný zdroj potravy, ktorý chovatelia kreviet zvyčajne dávajú. Listy kolonizované mikroorganizmami poskytnú vašim krevetám biofilm.

Minerálne krmivá, ktoré sú dôležitým zdrojom vápnika a ostatných minerálov pre krevety.

Komplexné krmivá, ktoré zabezpečujú krevetám všetky potrebné živiny.

Akvárium pre Crystal Red krevetky

Krištáľové krevety nie je potrebné chovať vo veľkých nádržiach. Je však veľmi dôležité chovať krištáľové krevety v špecifických podmienkach. Majte na pamäti, že tento druh je dosť citlivý a nereaguje dobre na zlé parametre vody. Znamená to, že 40 litrové akvárium  je optimálnou voľbou.

Parametre vody musíte udržiavať na určitých hodnotách a dôrazne sa odporúča použitie aktívneho substrátu.

Osobne môžeme odporučiť tieto substráty:

Shirakura

Ebi Gold

GlasGarten

Rýchle vysvetlenie toho, čo je aktívny substát:

Aktívny substrát funguje na princípe prijímania a vylučovania iónov, čím znižuje a stabilizuje hodnotu PH a GH vody.

Parametre vody pre Crystal Red krevety

Ako každá kreveta, aj CRS majú radi konzistenciu v parametroch vody, nie zmeny.

Uprednostňujú PH od 6.6 do 6,9.

Pokiaľ ide o TDS, 140 – 160 je dosť dobré.

Na remineralizáciu vody existuje množstvo produktov. Najznámejšie sú produkty od výrobcov SaltyShrimp, Prism, GlasGarte, SL-Aqua, Qualdrop a mnoho ďalších.

Poznámka: niektorým chovateľom kreviet sa darí mať zdravú kolóniu prosperujúcu v nižších alebo pri vyšších parametroch. Napriek tomu trvá nejaký čas, kým sa krevety aklimatizujú na tieto parametre. 

Korelácia medzi aktívnym substrátom a KH

Vysoké kH znamená vysoké množstvo bikarbonátu/uhličitanu vo vode. To samo osebe je vyrovnávacím systémom. Pôda má kyslú vlastnosť, ktorá zníži pH a udrží ho okolo, povedzme 6,7 pH. Výsledkom je, že keď pôda vylúhuje svoju kyslosť, vyrovnávacia kapacita vody (meraná v kH) zneutralizuje všetky vodíkové ióny. A v určitom okamihu, keď pôda spotrebuje celý svoj zdroj iónov vodíka, už nebude znižovať pH. Z uvedeného

Povedzme napríklad, že ak máme akváriu 0 KH, substrát by pravdepodobne vydržal dva roky. Ak máme 4 KH, substrát môže vydržať len rok alebo rok a pol (čísla sú náhodné, len aby ste si ukázali princíp).

Parametre remineralizovanej vody z reverznej osmózy

Je veľmi dobré ak máme zmeranú hodnotu remineralizovanej vody, ktorú pridávame do akvária. To, že používame vodu z reverznej osmózy neznamená, že táto voda má automaticky PH 7. Na meranie hodnoty PH odporúčame testery PH značky ADWA.

Teplota v akváriu s Crystal Red krevetami

V skutočnosti to úplne závisí od teploty v miestnosti kde sa nachádza akvárium. Ideálna teplota pre krištáľové krevety je 21 – 23 . Vo väčšine prípadov ide o konštantnú izbovú teplotu, preto nie je potrebný ohrievač.

V tej teplote sa im darí, takže nádrž určite nemusíte ohrievať. Môžete ich nechať klesnúť na 19 stupňov a budú tiež v úplnom poriadku. 

Ak však nemôžete udržať túto teplotu alebo máte výrazné výkyvy, ohrievač s termostatom môže zabrániť akýmkoľvek náhlym výkyvom teploty a pomôcť udržať veci čo najstabilnejšie. Po skúsenostiach určite odporúčame ohrievať značky Aquael s elektronickým nastavením teploty

 

PH, teplota a nitrifikačné baktérie

Môžete sa čudovať, prečo na tomto mieste uvádzame vzťah medzi PH, teplotou a nitrifikačnými baktériami.

Ako už vieme, krištáľové krevety preferujú relatívne nízke PH a teplotu. Tu práve  prichádza tá zaujímavá časť tejto problematiky. 

PH má priamy vplyv na nitrifikačné baktérie. Napríklad, aby ste dosiahli 100% účinnosť, musíte mať pH 8,3. Ak máte PH 7,0, účinnosť baktérií je len 50% a pri 6,5 PH je účinnosť baktérií iba 30% a pri PH 6,0 iba 10%. Pod 6,0 sa baktérie dostanú do stavu pokoja a prestanú fungovať

Našťastie v kyslej vode (pH pod 7,0) sa amoniak automaticky ionizuje na amónium, ktoré je v podstate neškodné. A keďže dusitany nebudú produkované, keď sú nitrifikačné baktérie oxidujúce amoniak v „hibernácii“, tento pokles ich účinnosti nepredstavuje žiadne bezprostredné nebezpečenstvo pre krevety a iné formy života.

Teplota tiež ovplyvňuje rýchlosť rastu nitrifikačných baktérií. Optimálna bude pri teplote medzi 25 a 30C/.

Ako vidíme, ekosystém v nádržiach na krevety Crystal je veľmi krehký kvôli nízkej aktivite prospešných baktérií. To nám dáva ďalší dôvod veľmi pozorne sledovať parametre vody.

Čo sa týka pridávania nitrifikačných baktérií, odporúčame dávať udržiavaciu dávku po každej výmene vody. Na trhu je rovnako veľké množstvo výrobcov týchto baktérií, pričom osobne odporúčame baktérie od Brightwell, Seachem alebo SL-AQUA

Filtrácia v akváriu pre Red Crystal krevetky

Crystal Red Shrimp a Crystal Black Shrimp preferujú mäkkú a kyslú vodu. Čistá voda je tiež nevyhnutnosťou ako u všetkých ostatných kreviet.

Osobne odporúčame 3 varianty filtrov.

1.Biomolitánové filtre s nádobou na filtračné materiály Qanvee

2.Aquael Pat Mini + násadka na filter Qanvee + filter Qanvee

3.Vyniakjúce sú aj UFG boxy, ktoré používajú chovatelia v Ázii a sú čím viac obľúbenejšie aj v Európe

Rastliny v akváriu s krevetami Crystal Red

Nie sú povinné, ale veľmi vítané. Odporúčame rastliny nenáročné na pestovanie.

Machy sa považujú za rastliny krevetkárií.

Určite odporúčame plávajúce rastliny, ktoré krásne sťahujú dusičnany z vody.

Rozmnožovanie Crystal Red a Crystal Black kreviet.

Rovnako ako u všetkých kreviet môže byť veľmi ťažké rozoznať rozdiel medzi samcami a samicami v štádiu mláďat. Keď samice dosiahnu dospelosť, ľahko medzi nimi spoznáte rozdiel. Samice sa dajú ľahko identifikovať, pretože sú väčšie a majú tiež zakrivenú spodnú časť brucha. Sedlo samice kreviet môže byť prakticky nemožné vidieť kvôli sfarbeniu.

Dosiahnutie pohlavnej dospelosti krištáľovým krevetám trvá o niečo dlhšie, vo všeobecnosti asi 4 – 4,5 mesiaca. Pravdepodobne preto, že preferujú mierne nižšie teploty. Pri veľkosti niečo cez dva centimetre sú krevety pripravené na rozmnožovanie vo vašej nádrži.

Samice nesú vajíčka, z ktorých sa vyliahnu miniatúrne verzie dospelých jedincov. Teoreticky pri vyššej teplote môžu samice vypustiť až 30 plne vyvinutých kreviet každých 5 až 6 týždňov. Žiaľ, vyššia teplota zvýši ich metabolizmus a skráti ich životnosť.

Už od prvých dní majú červeno/čiernobiely vzor. Klasifikácia potomstva sa však nedá vykonať, kým o niečo viac nevyrastú. U potomkov kreviet uvidíte sfarbenie, ale nie podrobné znaky a vzory, ktoré ich rozližujú podľa stupňov kvality.

Stupne kvality CRS a CBS kreviet:

CRS GRADING

Kríženie kreviet

Kryštálové červené a čierne krevety je možné chovať s krevetami Neocaridina bez rizika kríženia.

Krištáľové krevety sa môžu krížiť s inými krevetami Caridina, preto sa dôrazne odporúča, aby ste ich nechovali s väčšinou druhov Caridina v tej istej nádrži. Sú kompatibilné s Amano krevetami alebo bambusovými krevetami.

Nanešťastie existuje populárna prax šľachtenia krištáľových kreviet s White Bee krevetami aby sa zvýšila celková trieda kreviet zavedením viac bielej genetiky.

Majte na pamäti, že ak skrížite krevety Crystal red a black, po niekoľkých generáciách to povedie k hnedému sfarbeniu, ktoré sa zmení na červené alebo čierne.