Neonka čierna - Hyphessobrycon herbertaxelrodi
Kód: 4441Podrobný popis
Neonka čierna - Hyphessobrycon herbertaxelrodi nepatrí k rodu neoniek (Paracheirodon), aj keď sa tak volá. Je to čulá, spoločenská, nenáročná rybka. Jej najčastejší pobyt je priamo pod hladinou, kde sa rada naháňa s prúdom od filtra. Tieto rybky sa dobre znášajú s tetrami cisárskymi a ďalšími tetrovitými rybkami
Správanie
Čulá, spoločenská, hejnová ryba
Potrava
Živé, mrazené (buchanky, artémia, patentky, dafnie, nitenky) a vločkové. Potravu prijíma z hladiny aj stĺpca, nie však z dna.
Pohlavie
Samček je vždy štíhlejší. Samička je silnejšia a výrazne plnšia v brušku.
Rozmnožovanie
Malá nádrž s objemom 10 až 15 litrov, bez piesku s vloženými jemnolistými rastlinami alebo s trecím roštom bez rastlín. Je nutné zachovať sterilnú čistotu prostredia. Voda mäkká, 4 – 8° dGH (dažďová, snehová, z toniek). Slabo kyslá, najlepšie 5,9 až 6,2 pH. Teplota je 26 °C. Na trenie sú najvhodnejšie jednoročné rybky. Samček môže byť aj starší. Nie každý samček je však na trenie vhodný. Pary neoniek čiernych sa netrú príliš vehementne a sú náročnejšie na výber partnera. Pri chove v kŕdli sa však neónky čierne často trú v spoločenskom akváriu a aj vo vode na chov nevhodné. Najvhodnejším obdobím na trenie je november až máj. Po 8 až 10 dňoch je možné rovnaký pár znovu nasadiť do trenia. Po trení je nutné chovný pár ihneď odloviť z vytieracej nádrže (ak má možnosť začne požierať ikry). Ikry sú sklovite priehľadné, drobné a chúlostivé na svetlo. Preto je potrebné nádrž zatieniť. Aj silnejší otras im škodí. Z jedného trenia je asi 100 až 200 ikier. Poter sa liahne za 24 hodín a piaty deň sa začne rozplávať. Vývoj mladých rybiek je problematický, pretože v prvých piatich dňoch po rozplávaní potrebujú jemnú živú potravu (planktón), než zvládnu uloviť buchanky a perloočky. Do dvoch mesiacov je poter veľmi chúlostivý na prelovovanie. Tre sa pri 26 ° C vo veľmi mäkkej vode. Ikry sa vyvíjajú v šere.
Znášanlivosť
Spoločenská, mierumilovná, kŕdľová rybka. Správajte ju spolu s rovnako mierumilovnými rybami.
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.